Jednoosobowa prosta spółka akcyjna
Prosta spółka akcyjna — co jest potrzebne, by ją założyć?
Aby założyć prostą spółkę akcyjną, trzeba zawrzeć umowę spółki. Następnym krokiem jest powołanie organów określonych w umowie lub w ustawie. Potem akcjonariusz pokrywa kapitał akcyjnie w kwocie minimalnej lub wyższej niż 1 zł. Ostatnim etapem jest złożenie wniosku o wpis do rejestru KRS i wpisanie przedsiębiorstwa przez właściwy sąd rejestrowy.
Akcje w P.S.A. są niepodzielne. Nie zalicza się ich do kapitału akcyjnego. Co więcej, nie mają też wartości nominalnej. Warto w tym miejscu dodać, że do kapitału akcyjnego zalicza się zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne.
Prosta spółka akcyjna w organizacji
W prostej spółce akcyjnej podobnie jak spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje status „w organizacji”. Obowiązuje on od momentu złożenia wniosku o wpisanie przedsiębiorstwa do rejestru KRS i kończy się w chwili wpisania. W tym czasie P.S.A. reprezentuje zarząd. Jeśli nie został jeszcze powołany, prawo to przysługuje pełnomocnikowi powołanemu uchwałą akcjonariusza.
Wniosek o wpis do KRS musi być podpisany przez wszystkich członków zarządu. Ponadto przed zgłoszeniem trzeba przygotować listę wszystkich akcjonariuszy, wymieniając w niej następujące dane:
imię i nazwisko akcjonariusza albo nazwę firmy,
liczbę oraz serię objętych przez każdego akcji.
Jednoosobowa prosta spółka akcyjna — czy jest możliwa?
Jeśli wszystkie akcje spółki należą do jednego akcjonariusza bądź jedynego akcjonariusza oraz spółki, oświadczenie woli musi być złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli jedyny akcjonariusz jest też członkiem zarządu, wtedy każda czynność prawna wykonana w imieniu spółki wymaga aktu notarialnego. To niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Podobnie jest w przypadku rady dyrektorów.
W jednoosobowej prostej spółce akcyjnej uprawnienia walnego zgromadzenia przysługują jedynemu akcjonariuszowi. Uchwałę można podjąć bez wcześniejszego formalnego zwoływania zgromadzenia. Akcjonariusz nie może podejmować uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki. W tym celu nie obowiązuje żadne pełnomocnictwo.
Chcą Państwo założyć jednoosobową prostą spółkę akcyjną, ale nie wszystko jest jasne? Boją się Państwo konsekwencji związanych z niewiedzą? Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto być dobrze poinformowanym. Eksperci z kancelarii Verbum Lex dostarczą Państwu wszystkich niezbędnych informacji. Zapraszamy do kontaktu. Z nami unikną Państwo wielu błędów i wyjdą obronną ręką z trudnych sytuacji.