Prosta spółka akcyjna - wady i zalety

Prosta spółka akcyjna ciekawa alternatywa dla spółki akcyjnej?


Prosta spółka akcyjna wymaga dużo niższego kapitału zakładowego niż spółka akcyjna. Tutaj akcjonariusz wnosi minimum 1 zł zamiast 100 000 zł. To korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo pieniędzy, by rozpocząć biznes i upewnić się, że ich pomysł ma potencjał na rynku. Należy przy tym pamiętać, że P.S.A. nie może wejść na giełdę. Ten przywilej przysługuje wyłącznie spółkom akcyjnym.


Procedury w prostych spółkach akcyjnych są dużo bardziej uproszczone. Wiele spraw można załatwić online. Czy jest to odpowiedni model biznesowy dla każdego? Na pewno nie, ale z pewnością zasługuje na to, by dowiedzieć się o nim więcej. Tylko wtedy będziemy w stanie podjąć dojrzałą decyzję biznesową.


Prosta spółka akcyjna zalety


Brak pieniędzy na start przestaje być problemem dla każdego, kto poważnie myśli o założeniu swojej firmy. W końcu każdy z nas ma w portfelu 1 zł, który może poświęcić na spełnienie swoich marzeń. To naprawdę mało, by odważyć się i spróbować. Oczywiście do tego potrzebny będzie ogromny wysiłek z naszej strony, żeby zrealizować wyznaczone cele.


Kolejnym atutem jest możliwość pokrycia kapitału zakładowego w trakcie 3 lat od momentu wpisania przedsiębiorstwa do rejestru KRS. Wkłady mogą mieć charakter pieniężny albo niepieniężny. Ponadto P.S.A. daje wybór w kwestiach związanych z:

  • treścią umowy,

  • zasad działania,

  • rodzajem akcji.


Co ciekawe, w prostej spółce akcyjnej akcją może być know-how. Wspólnicy, którzy zdecydują się na tę opcję, zyskują identyczną pozycję jak ci, którzy wnoszą pieniądze.


Ponadto, aby zmniejszyć liczbę dokumentów, można powołać Radę Dyrektorów, która będzie łączyć obowiązki zarządu i rady nadzorczej. Takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę na starcie. Na uwagę zasługuje również fakt, że w P.S.A. akcjonariusze mogą podejmować uchwały zdalnie.


Prosta spółka akcyjna wady

Proste spółki akcyjne nie mogą wstąpić na giełdę ani brać udziału w alternatywnym obiegu. Jeśli wspólnicy będą chcieli skorzystać z tego typu przywilejów, wtedy trzeba przekształcić P.S.A. w spółkę akcyjną. To wiąże się załatwieniem wielu skomplikowanych procedur oraz sporymi kosztami.


Sporym mankamentem są sprawy związane z odpowiedzialnością osób zarządzających spółką. Aby uchronić się przed odpowiedzialnością za zobowiązania przedsiębiorstwa, trzeba podjąć odpowiedni kroki. To z kolei wymaga sporo czasu.

Potrzebują Państwo porady prawnej związanej z prowadzeniem prostej spółki akcyjnej? Chcą się Państwo dowiedzieć, jak zgodnie z prawem wyjść z trudnej sytuacji? Poszukują Państwo doświadczonych ekspertów, którzy rozwiązali wiele problemów innych przedsiębiorców? Specjaliści z kancelarii Verbum Lex staną na wysokości zadania. Z naszej wiedzy oraz doświadczenia skorzystało już wiele polskich spółek. Państwo mogą zostać naszym kolejnym zadowolonym klientem. Zapraszamy do kontaktu.

Created by: cdx.pl