Jednoosobowa spółka komandytowa-akcyjna - czy można ją założyć?
Jednoosobowa spółka komandytowo-akcyjna — czy prawo na nią pozwala?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w spółce komandytowo-akcyjnej musi być minimum jeden komplementariusz i jeden akcjonariusz. Założenie jednoosobowej spółki jest równoznaczne z tym że jeden człowiek musiałby pełnić obie role. Niestety ustawodawca nie pozostawił jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie. Ta niejasność prowadzi do wielu sporów w środowisku prawniczym. Teorii na ten temat jest kilka. Każdej z nich można przyznać słuszność.
W Polsce nie ma zakazu utworzenia jednoosobowej spółki komandytowo-akcyjnej. Jeśli ktoś zakwestionuje naszą decyzję, możemy się powołać na dosłowne brzmienie artykułu 125 Kodeksu spółek handlowych. Zawsze można wyjść obronną ręką z tej sytuacji, wskazując, że niebawem dołączy do firmy wspólnik. Trzymając się tej linii obrony, trzeba o to zadbać, by tak rzeczywiście się stało.
Jednoosobowa spółka komandytowo-akcyjna — jak ją założyć?
Aby założyć spółkę komandytowo-akcyjną, trzeba:
wnieść wkłady jako komplementariusz oraz akcjonariusz,
objąć odpowiednią liczbę akcji jako akcjonariusz,
podpisać statut w formie aktu notarialnego,
zarejestrować spółkę w KRS.
Spółkę można zarejestrować tradycyjnie albo online. Do wniosku należy odpowiednie druki, oświadczenie o wniesieniu kapitału, dokument o powołaniu członków organu, a także dowody uiszczenia opłat rejestracyjnych i statut spółki.
Jednoosobowa spółka komandytowo-akcyjna — o czym trzeba pamiętać po rejestracji?
Następnie trzeba zgłosić dane do urzędu skarbowego. Jeśli spółka została przekształcona z innej, wtedy wypełniamy formularz NIP-8. Na tym etapie dobrze jest mieć już założone firmowe konto bankowe.
Ponadto w terminie 7 dni trzeba przekazać dane do terenowej jednostki ZUS. Na przekazanie danych do urzędu skarbowego oraz do GUS-u mamy 21 dni. Termin liczy się od dnia dokonania wpisu do KRS.
Potrzebują Państwo pomocy w założeniu jednoosobowej spółki komandytowo-akcyjnej? Pojawiły się problemy w trakcie jej prowadzenia? Eksperci z kancelarii Verbum Lex zapraszają do kontaktu.