Spółka komandytowa - czy jest podatnikiem VAT?
Co warto wiedzieć o ustawie o podatku VAT?
Artykuł 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku wskazuje, że podatnikami są:
jednostki pozbawione osobowości prawnej,
osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą,
osoby prawne.
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wykonywane przez prowadzącego działalność gospodarczą, które są realizowane w jej zakresie. Z podatku są zwolnione transakcje z majątku własnego zarządu. Dodajmy, że działalność obejmuje obrót towarami, wartościami niematerialnymi oraz prawnymi w celach zarobkowych w sposób ciągły.
Spółki komandytowe
Artykuły 102-124 Kodeksu spółek handlowych regulują kwestie związane z prowadzeniem spółek komandytowych. Komplementariusz prowadzi sprawy firmy, jednak w kwestiach wykraczających poza zwykły zakres czynności, wymagana jest zgoda komandytariusza.
Umowa spółki może mieć charakter notarialny. Można ją zawrzeć też w systemie teleinformatycznym. Powinna ona zawierać takie elementy jak:
nazwę firmy i jej siedzibę,
przedmiot działalności,
czas trwania działalności (nie jest to konieczne),
oznaczenie wkładów wniesionych przez wspólników razem z ich wartością,
kwotowy zakres odpowiedzialności komandytariuszy wobec wierzycieli.
Osoby, które decydują się na wypełnienie formularza umowy online, powinny mieć podpis elektroniczny albo podpis zaufany.
Czy spółka komandytowa jest podatnikiem VAT?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka komandytowa jest płatnikiem VAT. Musi ona dokonać rejestracji nawet wtedy, gdy wspólnicy są zarejestrowanym podatnikiem VAT. Po zarejestrowaniu to ona rozlicza się z podatku.
Chcą dowiedzieć się Państwo więcej na temat spółek komandytowych? Pojawiły się pytania związane z podatkami? Eksperci z kancelarii Verbum Lex z przyjemnością udzielą porady prawnej i pomogą Państwu odzyskać święty spokój. Zapraszamy do kontaktu.