Spółka komandytowa - definicje i przepisy

Spółka komandytowa definicja


Zgodnie z podziałem spółek spółka komandytowa należy do grupy osobowych spółek prawa handlowego. Jest ona niezależnym bytem od wspólników. W swoim imieniu nabywa prawa, zaciąga zobowiązania, pozywa i jest pozywana.


W biznesie często wykorzystuje się skrót „sp.k.”. To świetna opcja dla osób, które chcą ulokować swój kapitał w firmie, chroniąc jednocześnie majątek osobisty. Odpowiedzialność komandytariuszy za zobowiązania przedsiębiorstwa z zasady jest ograniczona. Z kolei komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem bez żadnych ograniczeń.


Kto to jest komplementariusz?


Komplementariusz zarządza spółką i reprezentuje ją na zewnątrz. To on ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania. Jego odpowiedzialność jest subsydiarna z przedsiębiorstwem i solidarna ze wspólnikami. Z tego powodu powinien stać na straży prawa oraz pilnować, by firma prawidłowo funkcjonowała, zachowując płynność finansową.


Kim jest komandytariusz?


Komandytariusz jest pozbawiony prawa do prowadzenia spraw spółki, a także do jej reprezentowania. Jego odpowiedzialność za zobowiązania z zasady jest równa wysokości wniesionego wkładu. Może zostać rozszerzona, jeśli:

  • będzie działał niezgodnie z prawem,

  • w nazwie firmy pojawi się jego nazwisko,

  • jego wkład będzie równy lub wyższy od sumy komandytowej.



Spółka komandytowa jak powinna wyglądać jej nazwa?


Artykuł 104 §1 oraz §2 Kodeksu spółek handlowych wyjaśniają, jak powinna wyglądać nazwa spółki komandytowej:

  • musi pojawić się oznaczenie „spółka komandytowa”, może być użyty skrót,

  • musi zawierać nazwisko komplementariusza/komplementariuszy.


Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, wtedy powinno się pojawić jej pełne brzmienie z dopiskiem „spółka komandytowa”. Można do niej dodać też nazwisko komandytariusza, ale nie jest to obowiązkowe. Tutaj decyzja należy do wspólników.


Kiedy powstaje spółka komandytowa?


Spółka komandytowa powstaje w momencie wpisania jej do rejestru KRS. Od 2021 roku można zgłosić ją do Krajowego Rejestru Sądowniczego elektronicznie. Warto pamiętać o tym, że ten rodzaj spółek jest pozbawiony statusu „w organizacji”.


Mają Państwo wątpliwości związane ze spółką komandytową? Czują się Państwo zagubieni w gąszczu przepisów? Eksperci z kancelarii Verbum Lex wyciągają do Państwa pomocną dłoń. Odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą znaleźć spersonalizowane rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu.

Created by: cdx.pl