Spółka partnerska - wady i zalety
Spółka partnerska — co zyskują osoby trzecie?
Spółka partnerska daje dużą swobodę w kwestii modyfikacji odpowiedzialności za jej działania. Zazwyczaj partnerzy odpowiadają wyłącznie za czynności, które wykonali bądź zaniechali. Ponoszą też odpowiedzialność za osoby, które zatrudnili na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę.
Dzięki temu z pozostałych partnerów spada odpowiedzialność za błędy popełnione przez inne osoby. To korzystne rozwiązanie dla wspólników. Nie muszą się obawiać odpowiedzialności karnej czy finansowej za postępowanie kogoś innego.
Spółka partnerska — jakie jeszcze korzyści mają partnerzy?
Jeżeli w umowie nie zawarto innych postanowień, wszyscy partnerzy mogą samodzielnie reprezentować spółkę na zewnątrz. Dodatkowo istnieje możliwość pozbawienia wspólnika prawa do reprezentacji za jego zgodą. Można też wyznaczyć np. 2 osobie do reprezentowania spółki.
Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość powołania zarządu. Takiej opcji nie mają pozostałe spółki osobowe. To on reprezentuje spółkę. W tym przypadku stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych.
Spółka partnerska — wady
Największą wadą spółki partnerskiej jest fakt, że mogą ją założyć wyłącznie przedstawiciele wolnych zawodów. Są one wymienione w Kodeksie spółek handlowych. Lista ta nie jest zbyt długa. Profesje, które nie zostały w niej ujęte, muszą zdecydować się na inną formę prowadzenia działalności gospodarczej.
Ponadto do spółki partnerskiej nie możemy sobie dowolnie dobierać partnerów. Wspólnicy muszą spełniać kryteria zawarte w przepisach. Z kolei do zarządu może zostać powołany ktoś, kto nie wykonuje wolnego zawodu.
Potrzebują Państwo wsparcia w prowadzaniu spółki partnerskiej? Targają Państwem wątpliwości? Chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat tej formy działalności gospodarczej? Kancelaria Verbum Lex zaprasza do kontaktu. Doradzimy i pomożemy znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji. Z nami poczują Państwo ulgę.