Prawo dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z o.o. to jedna z najczęściej zakładanych spółek kapitałowych w Polsce. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej ma osobowość prawną. Co to oznacza w praktyce? Może zaciągać zobowiązania oraz nabywa prawa w swoim imieniu.
Na tę opcję mogą się zdecydować zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Aby założyć spółkę z o.o., trzeba zarejestrować ją w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Można to zrobić w sposób tradycyjny u notariusza albo online.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, są zobowiązani do wkładu kapitałowego w wysokości minimum 5 000 zł. Za zobowiązania spółka odpowiada swoim majątkiem. W normalnej sytuacji wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki w kwocie nieprzekraczającej sumę wniesionego kapitała. Wszystko komplikuje się, gdy firma popada w długi. W takich okolicznościach bardzo ważna jest błyskawiczna reakcja zarządu. Strzałem w dziesiątkę może okazać się sprzedaż spółki z o.o. Lepiej nie robić tego na własną rękę i powierzyć to zadanie doświadczonej kancelarii, która dopilnuje, by cała procedura odbyła się zgodnie z prawem.
Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Spółki z o.o., jak wyżej wspomnieliśmy, są spółkami kapitałowymi. Dzięki temu można je założyć samodzielnie. Nie ma konieczności znalezienia wspólnika. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą być sami ojcami swojego sukcesu.
Przedsiębiorca, który wybierze tę formę prowadzenia działalności gospodarczej w pojedynkę, ma 100% udziałów. W momencie rejestracji firmy staje się jedynym członkiem zarządu. Sam o wszystkim decyduje. Jest też zobowiązany do płacenia składek ZUS.
Wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Prowadzenie spółki z o.o. wiąże się z wyższymi kosztami za usługi księgowe, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości oraz z większą liczbą formalności do załatwienia. Kolejnym minusem jest podwójne opodatkowanie. Na szczęście istnieje wiele legalnych sposobów, by płacić mniej podatków, np.:
objęcie stanowiska członka zarządu w spółce z wynagrodzeniem na podstawie uchwały — dzięki temu wypłata jest też zwolniona ze składek ZUS,
zawarcie umowy zlecenia między spółką a własną działalnością gospodarczą — faktury wystawiamy na spółkę,
wynajęcie lokalu spółce i pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia,
obciążenie spółki kosztami podróży służbowych — środki wypłacane dla wspólnika są kosztem firmowym.
Podejmowanie tego typu działań powinno być przemyślane. W wielu przypadkach warto skorzystać z porady doświadczonej kancelarii, by uniknąć błędnych decyzji i poważnych konsekwencji prawnych. Zapraszamy na konsultację ze specjalistami Verbum Lex.
Wśród zalet związanych z prowadzeniem spółki z o.o. należy wymienić możliwość oszczędzania na płaceniu składek ZUS, niskie koszty założenia firmy, a także możliwość uchylenia się od odpowiedzialności za długi czy wdrożenia estońskiego CIT. Prowadząc tego typu firmę, warto zadbać o profesjonalną obsługę prawną oraz księgową. Dzięki rzetelnym partnerom biznesowym prowadzenie firmy stanie się o wiele prostsze i bardziej przyjemne.
Szukają Państwo kogoś, kto udzieli merytorycznej i fachowej porady dotyczącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zapraszamy do kontaktu.