Spółka jawna - wady i zalety
Spółka jawna — co warto o niej wiedzieć?
Spółka jawna to spółka osobowa. Cieszy się bardzo dużą popularnością w Polsce podobnie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszyscy wspólnicy solidarnie odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.
Spółki jawne nie mają kapitału zakładowego. To świetna alternatywa dla spółki akcyjnej czy spółki z o.o. Warto się na nią zdecydować, jeśli na starcie nie dysponujemy zapleczem finansowym.
Spółka jawna — zalety
Spółka jawna jest osobnym bytem prawnym, dlatego ma swoje prawa i obowiązki. Można na nią podpisać umowę w banku, umowę pracy lub wziąć inne zobowiązanie. Ponadto podmiot prawny może samodzielnie pozwać kontrahenta. Z kolei wierzyciele mogą go pozwać w przypadku zadłużenia.
Formalności związane z założeniem spółki są proste. Wystarczy umowa podpisana przez wszystkich wspólników. Nie jest wymagana wizyta w kancelarii notarialnej. Można ją samodzielnie zarejestrować w KRS drogą tradycyjną albo elektroniczną. Należy przy tym pamiętać, że spółka powstaje dopiero w momencie wpisania do rejestru.
Koszty założenia spółki jawnej są niskie. Wspólnicy są zobowiązani do uiszczenia opłat sądowych związanych z rejestracją. Kolejnym atutem jest brak minimalnych wkładów. Ponadto wszyscy wspólnicy mogą prowadzić firmę. Podejmowanie decyzji jest wolne od nadmiernej biurokracji. Ponadto spółka jawna nie wymaga prowadzenia pełnej księgowości, jeśli dochód jest mniejszy niż 2 000 000 euro. Dodajmy też, że w momencie zakończenia działalności spółka nie podlega procedurze likwidacyjnej, jeśli pojawił się taki zapis w umowie.
Spółka jawna — wady
Do największych wad spółki jawnej zalicza się ponoszenie odpowiedzialności przez wspólników. W wyniku błędnych decyzji mogą narazić siebie oraz swoich bliskich na utratę całego majątku. Kolejnym minusem jest fakt, że ustawodawca nie zezwolił na działanie spółki jawnej w organizacji. Może ona rozpocząć swoją działalność po wpisaniu do KRS. Umowa spółki podlega opodatkowania PCC 0,5% od wysokości majątku.
Wszyscy wspólnicy spółki jawnej podlegają ubezpieczeniom zdrowotnym oraz społecznym. Każdy z nich jest osobnym płatnikiem, opłaca składki tylko za siebie. Na dodatek nie mogą skorzystać oni z przywileju, jakim jest tzw. mały ZUS. Konflikty w spółce jawnej są równoznaczne z zakończeniem działalności.
Chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat spółki jawnej? Zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci z przyjemnością podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Pomożemy Państwu wyjść obronną ręką z wielu trudnych sytuacji.