Spółka akcyjna - księgowość

Spółka akcyjna jaki rodzaj księgowości w niej obowiązuje?


Spółka akcyjna musi ewidencjonować każdą operację finansową związaną z majątkiem firmy. W tym biznesie obowiązuje pełna księgowość. Trzeba zadbać o to, by z ksiąg rachunkowych jasno wynikało, jaki jest aktualny stan kapitału zakładowego.


W księdze akcyjnej są zapisani właściciele akcji oraz rodzaje akcji. Informacje w niej zawarte muszą być zgodne z zapisami na kontach kapitału. Aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo na wypadek strat, każda spółka SA musi utworzyć kapitał zapasowy.


W spółce nie można w dowolny sposób dysponować finansami. Wszystko musi być skrupulatnie odnotowane. Należy pamiętać o odnotowaniu w księgach nawet najmniejszych operacji. To jedyny sposób, by wyjść obronną ręką w trakcie ewentualnej kontroli.


Spółka akcyjna księgowość a biegły rewident


Biegli rewidenci mają obowiązek weryfikacji ksiąg rachunkowych spółek akcyjnych. Szczegóły analiz są określone przez przepisy. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, wtedy wszczyna się bardzo dokładną kontrolę. Rewident przygotowuje opinię na temat księgowości w spółce. Jest ona dołączona do sprawozdania finansowego. Ta informacja ma kluczowe znaczenie dla akcjonariuszy oraz inwestorów.


Audytorzy trzymają pieczę nad tym, by w spółkach akcyjnych zminimalizować ryzyko prania brudnych pieniędzy czy innych nielegalnych działań. Wykrywają też tzw. kreatywną księgowość. Pomijają natomiast kwestie podatkowe. Te są nadzorowane przez organy skarbowe.


Spółka akcyjna dział księgowy firmie to dobra sprawa?


Ze względu na skalę biznesu w spółce akcyjnej warto wyodrębnić dział księgowy i zatrudnić dobrych specjalistów, którzy będą porządkować dokumenty oraz rejestrować wszystkie operacje. Jest ich bardzo dużo w ciągu miesiącu, dlatego potrzebnych będzie więcej osób. Dzięki temu zyskamy pewność, że księgowi będą zajmować się wyłącznie sprawami firmy. Niektórzy decydują się też na współpracę z biurem księgowym.


Szukają Państwo wsparcia w zakresie prowadzenia spółki akcyjnej? Kancelaria Verbum Lex pomoże w kwestiach związanych z prawem. Doradzimy i znajdziemy najlepsze możliwe rozwiązanie. W razie potrzeby postaramy się pomóc też w innych obszarach. Zapraszamy do kontaktu.

Created by: cdx.pl